Nad Běstvinou se od nepaměti vyjímá vrchol, který je známý jako Vinice (něm. Winitz Berg). Podle tohoto pojmenování můžeme usuzovat, že se zde dříve pěstovala vinná réva. Později byla část osázena…
První zmínku o zdejším kostele nalezneme v popisu pražské diecéze, který byl vytvořen v letech 1344-1350 za arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Podle něho náležely Nasavrky pod chrudimský dekanát a…
Podle lidové tradice se v těchto místech na temeni zalesněných Kaňkových hor nacházela dubina, jež měla náležet jakémusi Jakubovi čili Kubíkovi, což nalezneme i v díle prof. Antonína Profouse "Místní…
Původ pojmenování této vsi je vysvětlen v knize prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L":"Kraskov (lid. v Kraskově, do Kraskova), ves 17…
Jako to je u jiných obcí, tak i u této bude nejlépe ohledně původu jejího názvu otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř", v…
Na tomto místě se nacházela původně panská hájovna, doložená např. I. vojenským mapováním z let 1764-1768 a jeho rektifikací z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map…
Ohledně původu názvu této obce, jenž by měl znamenat ves lidí Chvalových, je nejlepší otevřít knihu "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L" od prof. Antonína…
Tato malebná víska měla svůj kostel již v polovině 14. století, což nebylo nikterak neobvyklé. Tehdy však ještě nosila pojmenování Vícemilice a v roce 1352 bylo odsud odváděno 9 grošů papežského…
Zdejší chrám Páně byl farním již v 1. polovině 14. století, když v letech 1349-1350 spadal pod chrudimský dekanát a královéhradecký archidiakonát. Důkazy o tom máme z listin z 3. prosince 1349 a 4.…
Kdy přesně vznikl Lovětínský rybník, tak to s jistotou nevíme, ale jeho počátky můžeme hledat již v 15. století, kdy celá okolní krajina náležela k lichtenburskému (lichnickému) panství. Stejně tak…